Akademicki Pakiet Wiedzy 2022

“Akademicki Pakiet Wiedzy” to projekt mający na celu podniesienie wiedzy i kwalifikacji społeczności akademickiej w Polsce realizowany przy współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wraz z Fundacją Wyszyńskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dla uczestników projektu przygotowano cykl webinariów realizowanych w formie on-line na platformie Zoom. Każdy uczestnik szkolenia może wybrać tematykę szkolenia, w którym chce uczestniczyć. Istnieje możliwość zapisania się na wybrane szkolenia lub na wszystkie.

Zgłoszenia można wysyłać w terminie 1 – 29 kwietnia 2022 r. poprzez rejestrację na stronie Stypendium Rozwojowe Santander| Akademicki Pakiet Wiedzy 2022 (becas-santander.com)

W ramach projektu przewidziano cztery spotkania (2 x 2 godziny) nakierunkowane na podstawy i zaznajomienie specyfiką nauki poszczególnych języków europejskich oraz cztery spotkania (2 godziny) z zakresu podnoszenia efektywności nauki i wykorzystania znajomości języka obcego w późniejszym życiu zawodowym:

·       Kultura języka polskiego (4 godziny)
“Gdy ciepła wdówka goni w piętkę”
Ciekawostki językowe, geneza i znaczenie popularnych związków frazeologicznych, najczęstsze błędy językowe to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone na spotkaniu. Podczas wykładu będzie okazja, by dowiedzieć się np. dlaczego niepoprawne jest zdanie „Do końca wyprzedaży zostało już tylko trzy dni”, skąd się wziął liczebnik „półtora”, a także m.in. zrozumieć, o co chodzi w tytule tego wykładu. Jeśli fascynuje Was zabawa słowem a poprawna polszczyzna to Wasz konik ten wykład jest dla Was.
Prowadzący: prof. ucz. dr hab. Tomasz Korpysz UKSW
Termin realizacji: 14 i 15 maja 2022 r. godz. 10:00-12:00

·       Podstawy kultury i języka włoskiego (4 godziny)
Spacer po Rzymie, pizza w Neapolu, a może narty w Dolomitach? Jeśli marzy się Wam wyprawa do Włoch, zapraszamy na zajęcia o języku i kulturze tego kraju. Będziecie mogli odbyć z nami wirtualną wycieczkę po najciekawszych zakątkach Italii, ucząc się przy tym przydatnych w podstawowej komunikacji włoskich wyrazów oraz zwrotów. A presto!
Prowadzący: dr Olga Broniś UKSW
Termin realizacji: 21 i 22 maja 2022 r. godz. 10:00-12:00

·       Podstawy kultury i języka hiszpańskiego (4 godziny)
Specyfika języka hiszpańskiego, podstawowe zwroty i sformułowania, różnice w komunikacji w poszczególnych regionach kraju, zapożyczenia i ciekawostki językowe, kultura półwyspu Iberyjskiego;
Prowadzący:  dr Nina Pielacińska US ,dr Manuel Perez Machado US, mgr Barbara Kowalewska US
Termin realizacji: 4 i 5 czerwca2022 r. godz. 10:00-12:00

·       Podstawy kultury i języka niemieckiego (4 godziny)
Specyfika języka niemieckiego, podstawowe zwroty i sformułowania, różnice w komunikacji w poszczególnych regionach kraju, zapożyczenia i ciekawostki językowe, kultura krajów niemieckojęzycznych
Prowadzący: dr hab. Magdalena Lisiecka-Czop, prof. US
Termin realizacji: 4 i 5 czerwca 2022 r. godz. 10:00-12:00

·       Narzędzia i technologie wspierające efektywną naukę (2 godziny)
Najważniejszym elementem procesu uczenia się zawsze pozostanie osobisty zapał, uważność, sumienność, systematyczność. Nic nie zastąpi w uczeniu się samego podmiotu nabywającego wiedzę. Ale w dobie cyfryzacji narzędzia informatyczne zaczęły także w tym procesie odgrywać istotną rolę. Nawet w humanistyce czy naukach społecznych komputer przestał być tylko ulepszoną “maszyną do pisania”. Celem wykładu jest przyjrzenie się współczesnym narzędziom, które wspomagają naukę. Dotyczy to m. in. programów wspomagające pracę koncepcyjną, programów do zarządzania bibliografią, które pozwalają na tworzenie poprawnych przypisów bibliograficznych i automatyczne generowanie bibliografii, elektronicznych notatników, które umożliwiają sprawne i logiczne gromadzenia różnego typu informacji.
Prowadzący: ks. prof. ucz. dr hab. Maciej Bała UKSW
Termin realizacji: 14 maja 2022 r. godz. 12:00-14:00

·       Styl życia a efektywność nauki (2 godziny)
Skuteczna nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju oraz kariery zawodowej. Jednak mimo chęci, czasem nasze próby nauczenia się czegoś są nieskuteczne lub mało efektywne. W natłoku obowiązków brakuje nam czasu na przysłowiowe “dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie”. Aby zauważalnie polepszyć swoje osiągnięcia w nauce musimy na chwile zając się czym innym niż nauka a mianowicie dietą i aktywnością fizyczną które to mają wyraźny wpływ na nasze zdolności pracy mózgu. Aby dowiedzieć się więcej jak dbać o siebie by skutecznie osiągać cele przyjdź na spotkanie.
Prowadzący: mgr Maciej Sierakowski UKSW
Termin realizacji: 21 maja 2022 r. godz. 12:00-14:00

·       Cel języki (nie)obce (2 godziny)
Zawsze mówiłeś/aś sobie: chcę się nauczyć języka obcego, ale to nie wystarczyło? Jak sformułować cel, aby go zrealizować? Razem przygotujemy się do tego, aby sprecyzować cel i sprawdzimy co może pomóc w jego realizacji!
Prowadzący: mgr Monika Smoguła US
Termin realizacji: 11 czerwca 2022 r. godz. 10:00-12:00

·       Języki obce a rynek pracy (2 godziny)
Zastanawiasz się gdzie szukać ofert pracy albo w jaki sposób do CV wpisać znajomość języka obcego? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym? To spotkanie jest dla Ciebie! Podpowiemy jak przygotować CV i jak szukać pracy, gdy zna się języki obce.
Prowadzący: mgr Iza Raulin US
Termin realizacji: 10 czerwca 2022 r. godz. 10:00-12:00

Każdy uczestnik, który uczestniczył łącznie przynajmniej w 8 godzinach szkolenia otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo.

Więcej informacji o programie można znaleźć w Regulaminie
oraz na stronie http://app.becas-santander.com/program/stypendium-santander-jezyki-akademicki-pakiet-wiedzy-uksw-and-us