Adiunkt w Instytucie archeologii UKSW
Koordynator ds. promocji

e-mail: p.komar@uksw.edu.pl

Absolwentka Archeologii, a także Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW. Doktorat pt. „Consumption of Greek wines in Roman Italy” napisała w ramach międzynarodowego projektu “The Eastern Mediterranean from the 4th century BC until Late Antiquity”, finansowanego z FNP. Staż podoktorski realizowała w IA UJ w ramach grantu NCN pt. „Wina greckie w Italii: konsumpcja, dystrybucja oraz aspekty społeczne i ekonomiczne”. Autorka książki „Eastern wines on western tables: consumption, trade and economy in ancient Italy”.

Otrzymała nagrodę Fulbright Senior Award 2020-21, a także stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka 21. edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”.

Interesuje się konsumpcją wina, handlem i ekonomią w świecie starożytnym i bizantyjskim oraz amforami transportowymi produkowanymi w basenie M. Śródziemnego i M. Czarnego. Obecnie realizuje dwa granty NCN:

„Gospodarka rynkowa czy orientalny bazar? Charakter rzymskiej ekonomii na podstawie dystrybucji amfor w Italii” 

„REM: Rzymska Ekonomia Militarna”

Uczestniczyła w wykopaliskach w Peru, Sudanie, Czarnogórze, Gruzji, we Włoszech i na Cyprze. Współpracuje z Paphos Agora Project na Cyprze oraz Polsko–Gruzińską Ekspedycją Gonio–Apsaros w Gruzji.

Najważniejsze publikacje